A SMINKELÉS ALAPJAI
Az arc sminkje
Az arcszín a smink alapja. Ezért is fontos az alapozó használata, mert uniformizálja az arcszínt és elfedi az esetleges apróbb hibákat.
Minden sminkelés az arcszín és a vele harmonizáló alapozó árnyalatának meghatározásával kezdődik Két típusú arcszín van: az egyiknél az arany árnyalatai - meleg - a másiknál a rózsaszín árnyalatai - hideg - dominálnak.
A szem sminkje
A szem sminkje kiemeli a tekintet. Ezért a kívánt eredmény szerint válasszunk szempillaspirált! Még az intenzív, szép sminknél is ügyeljünk, hogy a pillák ne ragadjanak össze.
Az ajkak sminkje
Diszkréció, hamisság, extravagánsság vagy kéj, megannyi üzenet, melyet az ajakrúzs színe és intenzitása sugároz.
A körmök sminkje
Szép körömlakk, ápolt körmök, ez mindenek előtt kifogástalan kezeket jelent, melyeket azonban ápolni kell.
Szemfestés - trükkökkel
A szépség egyik legfontosabb része, hogy a szemünk kifejező és attraktív legyen. Ezt a szem méretének növelésével, a pillák hosszításával érhetjük el. A jó szemfestésnél az alábbiakra kell ügyelni:
- Az arckaraktert hangsúlyozzuk, kiemelve egyedi vonásait
- A ruhánk és a szemünk színéhez igazodjunk, ha színeket használunk
- Ne "tatarozzunk", vagyis vigyünk fel a kifáradt rétegre még egy réteget!
- Játsszunk az árnyalatokkal
A szemfestést az arc lealapozása után végezzük. Lépéseink a következők:
Szemöldök:
Nappalra a szemöldök megigazítása után egy jól kihegyezett szemöldök ceruzával erősíthetjük meg annak vonalát Ha felfelé "keskenyítjük", a szemünk nagyobbnak fog tűnni!
Szemhéj:
A szemhéj kihúzása közvetlenül a felső szempilla vonala felett történik, úgy hogy középről indulunk a szem külső sarkáig, majd belülről a közepéig. A szemárnyékoló festéket inkább estére javasoljuk, ám a diszkrét és a rúzzsal harmonizáló színek nappalra is hordhatóak. Az árnyalatnál a szem a haj és a rúzs színét kell figyelembe venni. Ehhez választunk körömlakkot is.
Szempilla:
Ha szempilla felett és a szem külső része felé erősebb az árnylat, akkor nagyobbnak és kifejezőbbnek fog tűnni a tekintetünk. Az árnyékoló tovább marad fenn, ha kap egy fedő púderréteget, ám ezt óvatosan! A szempillát minkét irányból be kell festeni. Először alulról, majd felülről, egészen a szempillatövektől, úgy hogy ne kenődjön a szemhéjra.
Színtippek minden időre
Szőke hajhoz (hamvas és világos szőke) barna - zöld vagy kék szemmel: világosbarna, vagy világoskék színek, esetleg halvány barack szín.
Vörös, gesztenye, vagy vörösesszőke haj, barna szemmel: barna minden árnyalata
Vörös, gesztenye, vagy vörösesszőke haj, világos szemmel: zöldes árnylatok, narancs árnylatok
Barna haj, zöld szem: Türkiz árnylatok
Barna haj, sötét szem: aranybarna és árnyalatai, beage
Fekete haj, fekete szem: zöld árnylatok, rózsaszínek, (kreol bőrön a rózsaszín, sápadt bőrön a zöldes!)
Hófehér haj, világos szem: halvány, levendulakék, szemhéj kihúzás nélkül!
Őszes árnylatú haj, sötét szem: zöldes világos árnyalatok, vagy halvány beage, szemhéj kihúzás nélkül.
ARCPAKOLÁSOK
Bõrfrissítõ pakolás
Hozzávalók:
- 3-4 kanál túró (száraz bõrre zsíros, zsírosra sovány túró)
- 1 kávéskanál méz
Keverjük össze jó alaposan a túrót és a mézet, vigyük fel az arcra, kihagyva a szem környékét. 20 perc múlva bõ langyos vízzel öblítsük le, és töröljük át az arcot a bõrtípusnak megfelelõ arcvízzel. Befejezésül kenjünk fel vékony rétegben hidratálókrémet.
A bõr feszességét növelõ pakolás
Hozzávalók:
- 1 tojásfehérje,
- pár csepp citromlé
Keverjük el a tojásfehérjét a citromlével, majd verjük kemény habbá. Vigyük fel az arcra és a nyakra, majd tíz perc után mossuk le, és töröljük át a bõrtípusnak megfelelõ arcvízzel a bõrt, végül kenjük be hidratálókrémmel.
Simító pakolás száraz bõrrre
Hozzávalók:
- 1 teljesen érett avokádó
- 1 evõkanál édes tejszín
A finoman szétnyomkodott avokádót keverjük a tejszínbe, vigyük fel az arcra és a nyakra. 10 percig tartsuk fent, majd öblítsük le. Ne feledkezzünk meg ezután a megfelelõ arcvíz és hidratálókrém használatáról sem.
HAJÁPOLÁS
Hajunk a test és lélek tükre. A haj érzékenyen jelez a test és lélek állapotáról. A stressz, a nem megfelelő táplálkozás, a környezeti ártalmak mind-mind nyomot hagynak hajunkon; fénytelenné, élettelenné, színtelenné teszik azt. Sok múlik a hajápoláson is: a szárítás, a dauer, a festékek, a hajsütővas használatának eredménye egy szénaboglyaszerű valami lesz, ami már nem is emlékeztet bennünket az egészséges hajra.
Az egészséges és szép haj kulcsa a megfelelő hajápolás. A legtöbb ember nem is tudja, hogy mennyi rossz szokással árthat a hajának.
Meglepő, de a haj maga már nem él. Csak a haj gyökere, a hajhagyma része (amelyből kb. 100 000 van a fejbőrben) élő része a hajnak, amit nagyon vékony erek hálóznak be, és a bennük keringő vér táplál. A haj látható része nem élő anyag. Ezért is kell különösen odafigyelni a fejbőr ápolására.
Egyes hajspecialisták szerint a fejbőr megfelelő masszírozása az, ami legfontosabb szempont a hajápolásban.
Minden hajmosáskor masszírozzuk 1-2 percig ujjbeggyel körkörösen a fejbőrt. A masszírozástól megélénkül a vérkeringés, és gyorsul a hajnövekedés, valamint a káros anyagcseretermékek is gyorsabban távoznak.
A hajszárítás módja is meghatározó a fejbőr egészsége szempontjából. A nedves hajat csavarjuk vékony törülközőbe. Itassuk le a vizet, de ne dörzsöljük a törülközővel a hajat. A hajszárítók a haj saját nedvességét is "kiszárítják", ezért ha tehetjük, ne használjuk, inkább hagyjuk szobahőmérsékleten száradni. A hajszárítót csak a legalacsonyabb fokozaton használjuk.
Igaz, hogy a fésülés segít zsírozni a hajat - azaz eloszlatja a fejbőrben termelődött zsírt az egész hajra -, de a legendás esténkénti 100 kefehúzás többet ártott, mint használt. Ha hajkefét használ, azt sose tegye a nedves hajával, az ugyanis hajtöredezéshez és a hajvégek széthasadásához vezet. Inkább használjon nagyobb fogú fésüt, de még jobb, ha csak az ujjaival bontja ki és formázza haját.
Ha nincs ideje hajat mosni, használjon száraz sampont. Keverjen össze 1 evőkanál porított nyílgyökeret 2 evőkanál korpával. A keveréket dörzsölje a hajába, az fel fogja szívni a felesleges zsírt. A maradék sampont fésülje ki a hajából, és már kész is van.
Természetes hajszíneszés
A haj színezése mindig is kedvelt volt, mostanában pedig különösen divatos. Megszámlálhatatlanul sokféle festék kapható a boltokban, mind-mind tökéletes hajszínt és természetes hatóanyagokat ígér. Ezeknek talán csak a fele igaz.
A legrégebbi - az indiai irodalomban is szereplő, és Kleopátra által is használt - hajfesték a henna, amely nemcsak festék, de hajápoló szer is. Az erős vörös festéket adó növényre sokan esküsznek, mivel a kémiai alapú festékekkel szemben teljesen befedi a hajat - az ősz hajszálakat is -, és fényessé, dússá teszi azt.
A hennát egyszerűen össze kell keverni meleg vízzel, és pépesre keverni. A krémet a a hajon egyenletesen eloszlatni. A hajat 45-90 perc után kell leöblíteni. A haj színe csillogó vöröses lesz. Hennát gyógynövényboltokban vásárolhatunk. A hennát gyakran keverik más növényekkel is, kamillával, dióhéjjal, ébenfával, hogy különböző árnyalatokat érjenek el.
Más növények színanyagai is használhatók természetes hajfestéknek. A cékla és az áfonya például erős bíborvörös színt ad. A barna különböző árnyalatait adja a dió, a kávé, a tea. A kamilla, a körömvirág, a gyermekláncfű a szőke hajnak ad aranyos ragyogást.
Ezeket a természetes festékeket használva először egy kicsit kísérletezni kell. Ki kell tapasztalni a festékek megfelelő koncentrációját, és a festési időt a kívánt szín elérése érdekében. Először ajánlatos egy kisebb tincsen kipróbálni a festéket, mielőtt az egész hajunkat bekenjük vele.
A növényekből úgy nyerhetjük ki a festékeket, hogy a virágot, szárat vagy gyökeret felöntjük 3 csésze hideg vízzel és feltesszük főzni. Egy óra hosszáig főzzük, majd leszűrjük. A leszűrt levet főzzük még egy órát, és lehűtjük használat előtt.
Diófélékből úgy nyerhetünk festéket, hogy a gyümölcs csonthéját egy rövid ideig pirítjuk serpenyőben, majd kihűtjük, és amilyen finomra tudjuk, olyan finomra őröljük. Az őrleményt keverjük el annyi vízzel, hogy kenhető pépet kapjunk, és kenjük be vele a hajat.
Megviselt haj gyógyítása
Az igazán lestrapált, rossz állapotban lévő hajra is van természetes gyógyír. Jót tesz például, ha samponozás előtt, lehetőleg házi készítésű majonézből készítünk pakolást a hajra. Ha nagyon rossz állapotban van a haj, akkor meleg olajos kezelésre van szükség. A haj legfontosabb kondicionálója a fejbőr termelte természetes zsír, de szükség esetén nagyon jó hatással vannak a növényi olajok, a szezámolaj, az olívaolaj. A legjobb ilyen célra a jojobaolaj, ugyanis a jojobaolaj molekulasúlya ugyanannyi, mint a fejbőr természetes zsírjáé, ezért ez pótolja legjobban a hiányzó zsíranyagot.
Gyógyító receptek:
Meleg olajos pakolás- amely helyrehozza a száraz hajat, és ápolja a töredezett hajvégeket.
Hozzávalók: 3 evőkanál szezámolaj, 3 evőkanál jojobaolaj, 1 evőkanál szárított csalánlevél, 1 tojás fehérje.
Keverjük össze a hozzávalókat, és egy kis lábasban melegítsük langyosra. Szedjük ki a csalánleveleket, és az olajjal jól masszírozzuk be a hajat, mindenhova jusson. Tekerjük be a fejünket egy meleg törülközővel, és hagyjuk a pakolást 30 percig a hajon, de még jobb, ha egy éjszakára rajta hagyjuk. Az olajat rendes samponos hajmosással távolíthatjuk el.
Régimódi tojássampon- amely magas fehérjetartalmú haj- és fejbőrápoló; puhává és kezelhetővé teszi a száraz hajat.
Hozzávalók: 2 nagyobb tojás, 3 evőkanál almaecet vagy egy fél citrom kifacsart leve.
A tojásokat verjük habosra, és masszírozzuk be a fejbőrbe. Pár percig hagyjuk fent, majd öblítsük le meleg vízzel. A tojás vékony filmszerű bevonatot képez a hajon, amit úgy távolíthatunk el, ha utoljára ecetes vízzel öblítjük le a hajat; sötét hajúak almaecettel keverjék el az öblítő vizet, szőkék pedig citromlével.
|
Amit nagyanyáink még tudtak |
|
Ahhoz, hogy visszaállítsuk hajunk természetes állapotát, egy kicsit vissza kell néznünk a mútba. A nők évszázadokon keresztül nagyon szép, egészséges hajat viseltek, ehhez pedig nem volt szükségük csodaszerekre, csak a természet kincseire. A görögök, az egyiptomiak és a kínaiak is jól ismerték a természetes anyagok jótékony hatását; így gyógyszereik és kozmetikumaik is értékes növényekből készültek, például rozmaringból, zsályából, ginzengből, csalánból.
Hajápolásra különböző növényi főzeteket használtak. Ezeket mi is elkészíthetjük; 1/3 csészényi növényt öntsünk le negyed liter forrásban levő vízzel, és hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. A langyosra hűtött főzettel öblítsük le a hajunkat a hajmosás végén.
Hajra valók:
Kamilla: világosítja és fényessé teszi a természetes szőke hajat.
Ginzeng: pótolja a száraz haj elvesztett nedvességét, a hajat rugalmassá és fényessé teszi.
Levendula: frissítő illata mellet selymessé és ragyogóvá teszi a hajat.
Citromfű: kondicionálja a hajat, puhává és csillogóvá teszi.
Csalán: ez a legtöbbet használt kondicionáló, erősíti és fényessé teszi a megviselt hajat. Zsíros hajra különösen hasznos.
Rozmaring: stimuláló hatású, ezért serkenti a hajnövekedést. A haj korpásodását is csökkenti. A sötét színű hajat fényessé teszi, és nagyszerűen lehet használni az összecsomósodott haj kibogozásához.
Zsálya: ősz hajszálak eltüntetésére használták.
Cickafarkkóró: a görögök nagyra becsülték. Főzete könnyen kezelhetővé teszi a hajat.
|