Törekedjünk a normál, átlagos testsúly elérésére és megtartására!
Meggyőző bizonyítékok szólnak amellett, hogy a túlsúly és a tartósan fennálló elhízás jelentősen növeli a vékonybél- és a tüdőrák kockázatát. Ezért kiegyensúlyozott étrenddel és rendszeres - heti többszöri - sportolással vagy fizikai tevékenység végzésével biztosítsuk, hogy testsúlyunk a megfelelő legyen.
Legalább napi 30 perc fizikai aktivitás szükséges
A fizikai aktivitás a legtöbb daganatos betegség kialakulása ellen védő hatással bír. Tegyük életünk részévé a változatos és aktív mozgással járó tevékenységeket. Ha tehetjük, minél többet sétáljunk, akár munkába menet és onnan visszafelé is, hiszen ez a tevékenység is pozitív hatással van az egész szervezetre.
Kerüljük a cukrozott üdítőket!
A cukrozott üdítőitalok táplálóértéke igen csekély, de energiatartalmuk nagy. Ezért fokozottan hajlamosítanak az elhízásra, és így elősegíthetik a rák kialakulását. Kerüljük tehát a cukrozott szénsavas és szénsavmentes üdítők fogyasztását. A cukor hozzáadása nélkül készült gyümölcsleveket tökéletes üdítőitalnak, szomjoltónak tekinthetjük. Fontos szerepet játszanak ugyanis a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartásában és a vitaminok, ásványi anyagok napi szükségletének fedezésében.
Több zöldséget és teljes kiőrlésű gabonafélét az asztalra
Általánosságban elmondható, hogy a zöldségek és gyümölcsök, valamint a magas rosttartalmú élelmiszerek egyfajta védőhatással bírnak a szájüregi, a gyomor- és a bélrák ellen. A szakértők tanácsa szerint egy nap öt alkalommal, de mindig csak keveset étkezzünk, és tudatosan vegyük be az étrendünkbe a teljes kiőrlésű gabonából készített ételeket - ide tartozik a barna rizs, az ilyen lisztből készült kenyér- és tésztafélék -, valamint az igen jótékony hatású hüvelyes növényeket, mint például a babot és a borsót.
Csökkentsük a vörös húsok és az előre elkészített termékek fogyasztását!
A bélrák egyik legfőbb kiváltó oka lehet a vörös húsok - marha, sertés, bárány - túlzott mértékű fogyasztása. Törekedjünk ezért arra, hogy hetente kevesebb mint fél kg - nyersen ez mintegy 750 grammnyi mennyiség - ilyen húsféleség kerüljön az asztalra. Ezen felül jelentősen próbáljuk csökkenteni étrendünkben a feldolgozott, előkészített húskészítmények, így a sonka, szalámi, sózott húskonzervek és kolbászfélék arányát is, hiszen ezen élelmiszerek túlzott fogyasztása is hajlamosíthat daganatos betegségek kialakulására.
Csak napi egy vagy két pohár vörösbor
A legújabb vizsgálatok is megerősítették azt a tudományos álláspontot, hogy az alkoholtartalmú italok rendszeres, túlzott mértékű fogyasztása nagyon sok belső szervünk - vese, máj, gyomor, vékonybél stb. - rosszindulatú daganatos elváltozását elősegítheti. A hasnyálmirigyrák egyik legfőbb kiváltó oka lehet, ha bőséges étkezés után - családi és céges rendezvényeken, ünnepeken -, bőséges mennyiségű alkoholt is fogyasztunk, ezért mindenképpen korlátozzuk magunkat e szempontból is. Az alkohol kis mennyiségben, mértékletesen fogyasztva - ez férfiaknál napi 2, nők esetén napi 1 pohár vörösbort jelent - viszont jótékony hatást fejthet ki mind az emésztésre, mind pedig az agyműködésre. Szeszes italok fogyaszthatók tehát, de csak az előbbiekben említett kis mennyiségben.
Csökkentsük a napi sóbevitelt!
A sós és sóval tartósított élelmiszerek gyomorrákot okozhatnak, ezért érdemes helyettük fűszer- és gyógynövényeket használni az ételek ízesítésére. A tartósított és egyéb reggeliző gabonapelyhek is viszonylag sok sót tartalmaznak adalékanyagként, ezért mérsékeljük ezek fogyasztását is, és különösen figyeljünk erre a gyerekek étrendjében.
Ne használjunk mesterséges táplálékkiegészítőket!
A vizsgálatok egyik legfontosabb következtetése, hogy a természetes, változatos étrendet semmiképpen nem pótolhatják a mesterséges táplálék- és vitaminkiegészítők. Kimutatható ugyanis, hogy ezek túlzott felhasználása egyes esetekben még meg is növeli az esélyt arra, hogy a későbbiekben daganatos betegség alakuljon ki. Vannak azonban olyan speciális állapotok, amikor bizonyítottan szükség van vitaminpótlásra. Ilyenkor mindig az orvossal vagy dietetikussal egyeztetett készítményt és adagot kell szedni.
Le a cigivel!
Végül a legismertebb és legfontosabb tanács: a dohányzás minden formája jelentősen növeli különböző daganatos betegségek előfordulásának valószínűségét, ezért hagyjunk fel e káros szenvedéllyel.
|