->www.csajos-oldal.gportal.hu
Az első alkalom
"Bemutatás"
A menstruáció általában 23-24 naponta jelentkezik,12-15 éves kor között jön meg a lányoknak általában.
Nem tehetsz ellene semmit,ez nem egy betegség,minden nőnek megjön előbb,vagy utób,még a nagymamádnak is meg volt már:)
Nem tart örök életedben,a hatvan felettieknek általában már nincs,de előfordul(sajnos..)az ilyen is.
Hogy tudhatom meg,hogy mikor jön meg?
Ha olyan folyásod van,ami fehér színű,és a bugyidon nyomot hagy,akkor 1-2 hónap,és itt a "mikulás"(ezt így nevezik,term.esen a pasik találták ki,tehát ha ideges,vagy kicsit hisztis vagy,a menstruáció miatt,vagy más okból,könnyen lehet,hogy megkérdezik akár nyáron,hogy :"Mi az,itt a mikulás?")
Ha ez a fehér folyás kicsit ragadós,gennyes,akkor feltétlenül forrulj nőgyógyászhoz.
A menstruáció kezdete valójában egy korábban megindult élettani folyamat állomása, amelyet hormonok irányítanak. Külső jelek árulkodnak arról, hogy nagylánnyá válik a kislány, növekednek a mellek, kisarjad a szeméremszőrzet. Ezek a testi és az őket kísérő – sokkal kevésbé feltűnő, bár nagyon is lényeges – lelki változások az úgynevezett pubertás időszakára jellemzőek.
Magyarországon (jelentős eltérésekkel) a lányok 8–15 éves kora között jelentkezik első alkalommal a havi vérzés. Amint az elnevezés is utal rá, ez körülbelül 28 naponként kezdődik és 4–5 napon át tart. Ezalatt a petefészek hormonjainak ciklusos változása hatására a méhnyálkahártya lelökődik a méhfalról, ezt kíséri a 2–3 napig tartó erősebb, majd egyre gyengülő vérzés.
Az említett számok nem törvényszerűek, akár a pubertáskorban, akár a már rendszeresen menstruáló, érett nők esetében is lehetnek lényeges eltérések. Csupán a 21 napnál rövidebb, vagy a 34 napnál hosszabban tartó ciklus ismétlődésekor, illetve a 8-10 napig is elhúzódó vérzés esetében ajánlatos az orvosi vizsgálat. A nemi érés hajnalán persze nem ritka az első menstruáció után hónapokig, olykor fél évig tartó szünet. Komoly aggodalomra általában nincs ok, de mindenképp érdemes véleményt kérni az orvostól, aki eldönti, hogy a kihagyás az elfogadható határokon belül van-e, vagy netán valami rendellenességre kell gondolni. A rendszeres, szabályos ciklus a 18. életévre alakul ki. Addig a vérzés intenzitása és jellege eltérő, aminek hormonális vagy a központi idegrendszer által szabályozott oka lehet. Viszonylag gyakran keresik fel az orvosi rendelőket a fiatalok azzal a panasszal, hogy bár a menstruáció rendszeressé vált, fájdalmas alhasi görcsökkel, hányingerrel, rosszulléttel párosul. Ilyenkor általában tüneti kezelés javasolható: a fájdalom csillapítása, a görcsök oldása. Ha kiszámítható a menstruáció ideje, akkor tanácsos felkészülni rá, a ciklus érkezése előtt egy-két nappal ajánlatos beszedni a fájdalomcsillapítót. A tüneti kezelés mellet a kellemetlenséget okozó hormonális anyagok mennyiségét is megváltoztathatja az orvos, persze a fiatal páciens hormonháztartásának megzavarása nélkül. A kezdetben kissé rendszertelen ciklust szükségtelen mindenáron „beállítani”. Az ember biológiai órája, amely a nemi érést is elindította, előbb-utóbb gondoskodik a megfelelő szabályozásról.
Akinek viszont 18 éves koráig nem rendeződik a menstruációja, annak feltétlenül orvoshoz kell fordulnia. Ha a pubertás során a legkisebb kétség merül fel az iránt, hogy normálisan alakul-e az ifjú hölgy havi ciklusa, keressék fel a gyermeknőgyógyász- vagy serdülő-szakrendelést, ahol az e témában járatos szakorvosoktól megnyugtató felvilágosítást kaphatnak. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a nemi érés testi megnyilvánulásai mellett, figyelmet kell fordítani a lelki változásokra is.
Különösen érzékeny időszak ez egy fiatal lány életében. Fontos, hogy a serdülő érezze, tudja, van olyan segítőkész és hozzáértő felnőtt – szülő, védőnő, orvos, pedagógus –, akihez bizalommal fordulhat. Ne a kétes tapasztalatokkal rendelkező barátnője legyen az egyetlen bizalmasa. És egyáltalán: ne legyen "ciki" efféle kérdésekről érdeklődni, beszélni.
Így elérhető, hogy a serdülők megismerjék és megértsék a nemi érés biológiáját, ne érje őket váratlan és felesleges riadalmat okozó meglepetés. Még manapság is sajnálatosan sokszor kerül szembe az orvos olyan fiatalokkal, akik az időben kapott felvilágosítás, a szexuális kulturáltság hiányában bajba kerülnek, és nem tudják vagy nem merik felkeresni azokat, akik segíteni tudnának rajtuk. Megrázó élmény, amikor egy tizenéves rádöbben, hogy nem kívánt terhességet hordoz. Akár megszüli a babát jóformán gyerekfejjel, akár megszakítják a terhességét, mindenképpen életre szóló következményekkel járó, nehéz, (elkerülhető és elkerülendő) helyzetbe sodródott. Pedig „csak” kimaradt a néhányszor már megtapasztalt menstruációja, s nem merte titkát megosztani senkivel, hogy a nemi élet első próbálkozásain már túl van.
|
|
|